Loading...
Loading...
Cedi Osman (born April 8, 1995) is a Turkish professional basketball player who currently plays for Anadolu Efes Istanbul of the Turkish Basketball League. He mainly plays the small forward position, but he also has the ability to play as a shooting guard if needed

Osman was born in the Republic of Macedonia to an ethnic Turkish father and a Bosniak mother.[citation needed] He has a older brother Dzaner who is also a basketball player. He started playing basketball with KK Bosna in 2001. He moved to the Anadolu Efes junior team after his outstanding success with KK Bosna in 2007. Due to his paternal Turkish background he was immediately naturalized as a Turkish citizen due to Turkey's right of return laws and represents the Turkish National Team.

Anadolu Efes
Osman signed a youth team contract with Anadolu Efes in 2007. He played for the junior, star and youth teams of Efes. He was loaned for the 2011–12 season to TB2L team Pertevniyal Istanbul. In the summer of 2012, Osman signed a professional contract with Anadolu Efes.

Position Small forward
League Turkish Basketball League
Euroleague
Born April 8, 1995 (age 20)
Ohrid, Macedonia
Nationality Turkish
Listed height 6 ft 8 in (2.03 m)
Listed weight 194 lb (88 kg)
2012–present Anadolu Efes

FIBA Europe U20 Championship MVP (2014)

Cedi Osman, (d. 8 Nisan 1995, Ohri, Makedonya), TBL ve Euroleague'de mücadele eden Anadolu Efes SK forması giyen Türk profesyonel basketbolcu. 2,04 boyunda, 88 kg ağırlığındaki basketbolcu şutör gard ve kısa forvet pozisyonlarında görev yapmaktadır.

Cedi, Türk bir baba ve Makedon bir anne tarafından 1995 yılında Makedonya'nın Ohri şehrinde dünyaya geldi.[1] Ailesiyle birlikte 1999 yılında Bosna-Hersek'in Saraybosna şehrine taşındı.[1] Hareketli ve hiperaktif bir çocuk olan Cedi'yi ailesi okuldan arta kalan zamanlarını değerlendirmesi için onu 6 yaşındayken KK Bosna kulübüne kayıt ettirdi.[2] Ailesiyle birlikte daha sonra İstanbul'a taşındı ve 2007 yılında Anadolu Efes'in alt yapısına katılarak amatör basketbol hayatına başladı.[1] Efes alt yapısında ilk olarak küçük takımda oynamaya başlayan Cedi, en son olarak yıldız ve genç takımlarında forma giydi.[2] Ayrıca 2010 yılında yıldız takımıyla beraber Türkiye Yıldız Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda şampiyonluk elde etti. 

Comments

Leave a Reply